wtorek, 23 maja 2017

Ruszamy z rekrutacją do najnowszej edycji projektu Freedom!


Uwaga! Szukamy ludzi chcących wziąć udział w tegorocznej edycji projektu partnerstwa naszego gimnazjum ze szwedzką szkołą sportową Prolympia w Virserum. Zaczęło się w 2012 roku, kiedy nawiązała się współpraca między naszymi szkołami. Obie placówki mają szczęście lokalizować się w ciekawych miejscach na mapie świata. Postanowiliśmy więc połączyć siły w służbie edukacji i przygody. W tym roku powracamy do formuły z roku 2013: jesienią zapraszamy Szwedów do Mikoszewa, wiosną jedziemy do nich z rewizytą. Zatem wymiana uczniowska!


Jeśli chcesz poznać potomków Wikingów, współczesne dzieci z Bullerbyn (tak, tak! Astrid Lindgren mieszkała za miedzą Virserum!), jedną z najciekawszych kultur świata, nie zastanawiaj się. Przyłącz się do projektu, zadzierzgnij przyjaźnie, zobacz niezapomniane krajobrazy!


Takie jezioro tuż za Prolympią (fot. Kristina W. flickr). Co powiecie na zawody kajakarskie w ramach lekcji w-fu? 


Zimą uczniowie ślizgają się tu na łyżwach, o i le nie jeżdżą akurat na szkolnych nartach, bo nieopodal szkoły mieści się stok narciarski z wyciągiem (fot. Martin Eriksson, flickr)


Zabytkowy kościół z cmentarzem w Virserum (fot. Peter McArdle, flickr)

Regulamin rekrutacji
  1. O projekcie
Partnerstwo Salezjańskiego Gimnazjum im. św. Dominika Savio i prywatnej szkoły sportowej  Prolympia w Virserum (Szwecja) trwa od 2012 roku. Głównym jego celem jest krzewienie idei współpracy, zrozumienia i przyjaźni,  przeciwdziałanie rasizmowi, dyskryminacji i nietolerancji. Tegoroczna edycja zakłada wymianę młodzieży obu szkół. W Polsce podejmiemy ważne tematy historyczne. Zabierzemy Szwedów do Sztutowa. Zwiedzimy Gdańsk z grą miejską w ręku. Po drugiej stronie Bałtyku przyjrzymy się Konwencji Praw Dziecka. Odwiedzimy dom rodzinny Astrid Lindgren w Vimmerby i spróbujemy przetrwać noc w szwedzkim lesie we własnoręcznie zbudowanym szałasie. To tylko niektóre atrakcje programu! Językiem wiodącym projektu jest język angielski.

  1. Forma realizacji
Wspólne wyjazdowe warsztaty dla młodzieży obu szkół z bazą noclegową w Mikoszewie na Mierzei Wiślanej (jesień 2017). Wizyta uczniów naszego gimnazjum w Virserum (maj 2018).
  1. Do kogo skierowany jest projekt
Projekt adresowany jest do uczniów klas pierwszych SG, zainteresowanych tematem działań, bez względu na poziom zaawansowania języka angielskiego.
  1. Liczba uczestników
20 uczniów naszego gimnazjum, podobna liczba Szwedów
5. Koszt uczestnictwa
Koszt obu wyjazdów (do Mikoszewa i do Szwecji) wynosi 600 zł i obejmuje wszystkie koszty związane z działaniami projektowymi: przejazdu, noclegów, wyżywienia, wstępów, etc).  Projekt dofinansowany przez zagraniczne fundacje, m.in.  norweską Fundację Folke Bernadotte w drodze konkursu projektów).
6.  Termin realizacji projektu
Jesień 2017 (Mikoszewo),  wiosna 2018 (Virserum/Szwecja).
7.  Co zrobić, aby wziąć udział w projekcie?
I)                   Chcieć przeżyć fajną przygodę J
II)                Wykonać plakat formatu A1 lub A2 zatytułowany: Sweden-my top 10, czyli 10 rzeczy/ludzi/zjawisk rodem ze Szwecji, które uważasz za najciekawsze, inspirujące, czy też takie, które ułatwiły ludziom życie. Pracę tworzymy w języku angielskim. Nie zapomnij podpisać swojego dzieła!
8. Termin i forma dostarczenia prac
Rekrutację zamyka się w piątek 9 czerwca 2017 (wraz z godziną zamknięcia sekretariatu). Plakaty należy dostarczyć do sekretariatu szkoły.
9. Co będzie podlegać ocenie?
-oryginalność pomysłów
-estetyka wykonania
-wiedza merytoryczna o Szwecji
-poprawność ujęcia tematu i komunikatywność

Więcej informacji na naszym blogu: sgszwecja.blogspot.com oraz pod adresem mailowym: danushaa@gmail.com

Szukasz inspiracji? Zerknij na szwecjoblog.blogspot.com lub swiatlozpolnocy.blogspot.com
Trzymamy kciuki i życzymy dobrej zabawy podczas przygotowywania prac!
Danuta Radzka
Koordynator projektu
        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz